باطل سازی حریم کارونسرای صفوی

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، با حیات ثبت ملی بودن این کاروانسرا و ارزشی که در وصفِ قرار گرفتن آن تو این محوطه می گویند، هر چند کاربری انباری بودن حجره ها را از آن ها پژمرده اند، اما ساختِ آپارتمان های بلندقدتر از شاه نشین های هر ایوان، قدری این توصیف ها را متناقض با اصلِ آن چیزی که دیده می شود، مدال می دهد. نامه کاروانسراهای ایران

هر چند پوسته طاقِ ایوان خاوری را تو عملیات بهسازی سال ۱۳۹۶ احیا کردند، اما با توجه بوسیله چیزی که از بیرونِ کاروانسرا و پشتِ نرده های ورودی می استعداد بوسیله چشم دید، چند نقطه از ورودی حجره ها کور شده و فقط دریچه ای کوچک راه را بوسیله خارج باز می یواش.

کاروانسرا تا میانه های کوچه زنگنه امروزی هم کشیده می شود، خیابان کوچک ای که مغازه های آن همگی وامدار این بنای تاریخی اند که طرز را از بیرون برای آن ها باز نگه داشته است. نه تنها کاروانسرا نشانه ای از تاریخ صفوی ها را در این کوچه به امانت گذاشته بلکه هنوز خانه ها و دیوار هایی در این برزن هستند که این منطقه تاریخی و مذهبی (خیابان کوچک سرتخت) را مکان رفت و آمد گردشگرانِ مذهبی یدکی کرده است.

پیرمردی حدود ۶۰ ساله که بوسیله گفته خودش از طفولیت با این کاروانسرا آشنایی دارد، می گوید: با پایان مرمتِ آن، تا کنون چند بار هر حجره اجاره داده شده و کود دیگر تخلیه شده است. حدود سه گانه سال قبل مرمتِ این بنای تاریخی که تو احتیار تولیت حرم شاه عبدالعظیم است، انجام شد و حجره ها که به خزانه تبدیل شده و لبالب از جانوران و حیوانات بدجنس بود، پاکسازی شدند.

کاروانسرای هزارمتری شاه عباسی شهرری تو جنوب غربی راسته عبدالعظیم شهرری و روبه روی مسجد خاتم النبیین، متشابه دیگر کاروانسراهای قدیمی در نقاط مختلف کشور، کالبد توسعه یافته چاپارخانه های هخامنشیان است که نخستین کود در تاریخ برای استراحت و تجدید نبوغ پیک سواران و قاصدان وسیله دولتی از دهات شوش در شمال خلیج فارس تا ساردیس درون غرب مدیترانه باریک شدند. بعدتر تاسیس این فضاها از دوروبر سلجوقی و پس ازآن ایلخانیان و افشاریان بار دیگر رونق گرفت اما در دوره صفویه تزیینات آن ها به ارتفاع آرایه بندی معمارانه رسید. این کاروانسراها با معماری محوطه مبصر مرکزی بوسیله صورت چهارایوانه یا سه ایوانه طراحی و بخاطر استراحتگاه بازرگانان و بارانداز کالاها مخلوق می شده اند. کاروانسرای «عباسی» شهرری علاوه بر مکانی برای استراحت بازرگانان و بارانداز کالاها، محل اسکان و اقامت زائران حرم عبدالعظیم حسنی همچنین بوده است.

شاید دوست داشته باشید:

ولیعهد کی روش انتخاب شد | ماموریت شیرهدار بخاطر الحاق بوسیله الت شیشهای جهانی

بوسیله گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از فیفا، فدراسیون فوتبال کلمبیا تایید کرد رینالدو روئدا کلمبیایی به عنوان سرمربی جدید […]

بحران گردشگری درون آفریقای جنوبی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از دویچه وله، تنها چند روز پیش از آغاز سال ابتکاری میلادی رئیس جمهور آفریقای […]

ویدئو | اکران تنها فیلم توقیفی عید سی و هفتم | دیدن این فیلم دیگر بزه نیست!

به گزارش همشهری آنلاین، اکران «دیدن این فیلم جرم است» از روز چهارشنبه در سینماهای ۱۹ استان و همه شهرهای […]