تسهیم والدین از قلق های پنهان فرزندان | تبعات قضیه نکوهش ها

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از مهر، مریم داودوندی فنی مشاوره روانشناسی، گفت: اغلب افراد در برابر فدایی از رفتارهایشان، بی وقفه خود را قدح می کنند درحالی که خودسرزنشگری راهکاری است که از والدین و اطرافیان در ما به یادگار ابدی مانده است. داخل واقع هرچه والدین و اطرافیان کودک، شخصیت های سرزنش کننده برنده و شاداب گیرتری داشته و به نوعی کودک را نشانه حملات بیشتر و شدیدتری قرار دهند، کودک با درونی کردن این رفتارها، خود نیز به قدح کننده اصلی خودش تبدیل خواهد شد.

وی تصریح کرد: برخی والدین و مراقبین به جای آنکه درباره لغزش قیافه داده شده و پیامدهای آن به کودک توضیح دهند و او را نسبت به خطرات و تبعات آن آگاه سازند، اقدام به زیر سوال بردن لیاقت و شخصیت فرزندشان می کنند، به طور مثال طفولیت که با توپ بازی، به عمد سرتیز ای را می شکند؛ والدین به جای اینکه درباره جهت این رفتار کودک صحبت کنند و تبعات آن را به وی توضیح دهند، اول به برچسب زنی بوسیله شخصیت طفل کرده و با کلماتی نظیر بی دقت، نادان و غیره به شخصیت و اعتبار او توهین و به نوعی یک اشتباه را با شخصیت طفل چروک می زنند.

نیمه پنهان کودکی ؛مامان، من می ترسم

این متخصص روانشناسی با بیان اینکه ملامت کردن در حافظه بسیاری از افراد خفیه سازی شده است، افزود: نکوهش خود، وقتی توسط کودک درونی سازی شود، تحول به عادتی برنگ خون درون حافظه خواهد شد، به طوری که بعدها و حتی در دوران بزرگسالی، وقتی مرتکب اشتباهی می شود، به جای مطالعه عوامل متعدد مؤثر در بروز رخداد، درس گرفتن از آن و تکاپو برای اصلاح عملکردها، شخصیت خود را به میانجی آن اشتباه دامن پرسیدن می برد و موجب رنج نهانی درونی دوست خواهد شد.

داودوندی دنباله رحم: برخی از این افراد گاه بوسیله واسطه قدرت دادن به پاره سرزنشگر درونی خود، به شدت اعتماد به حین خود را تضعیف نموده و بوسیله جای مواجه شدن با مشکلات و برخورد مفت با آنها، بطور ناخودآگاه به راهکارهای ناکارآمدی از جمله حاضر بودن تلاش و خواه غرض گیری بی عیب متوسل شده و به رخساره مداوم خود را تو معرض اشتباهات و خطاهای بیشتر و بیشتر قرار می دهند، و این راهی خواهد شد که به اسلوب ای بی رحمانه و مداوم خود را نقد و یا فرصتی بوسیله دیگران می دهند تا آنها را بوسیله دلیل نوع رفتارشان نکوهش کنند.

این فنی روانشناس افزودن کرد: افرادی که به طور پیوسته خویشتن را عتاب می کنند به دلیل پایین بودن تکیه بوسیله نفس، خود تحقیری و البته به واسطه عدم مواجهه صحیح با انقراض ها و اشتباهات، هرگز از عملکردهای پیشین خود درس عبرت نمی گیرند از این رو احتمال بروز یک اشتباه تکراری داخل عمر آنها بسیار زیاد است.

وی با اشاره بوسیله اینکه سرزنش کردن توسط والدین و یا خود نکوهش گری باعث جلوگیری از خطا نمی شود، افزود: باید توجه داشت که دیکته نانوشته غلط ندارد، بنابراین کسی که بخاطر دستیابی به خواسته های خویشتن در عمر تلاش می کند و با تلاش و خودباوری داخل حروف پیشرفت و ترقی قدم پهلو می دارد نسبت بوسیله افرادی که هیچگاه گونه تلاشی نمی کنند و خواه از مواجهه با تجارب متاخر دوری می کنند، با شکست ها و اشتباهات بیشتری مواجه می شود. ضمن اینکه هرچه فرد از رویت جایگاه، اعتبار و مسئولیت، رشد کند، امکان پیدا شدن با مسائل پیچیده زیرفون که نیازمند تصمیم گیری های احساساتی رطوبت است بیشتر خواهد شد و امکان دارد که درون امر تصمیم گیری با اشتباهاتی نیز مواجه شود پس به جای سرزنش کردن خود باید روی اشتباهات تمرکز کرده تا از تکرار آنها جلوگیری شود.

داودوندی خاطر علامت کرد: انسان های مظفر و فهمیده هرگز از اشتباه و ضعف استقبال نمی کنند. آنها تمام دقت، دوراندیشی و جدیت خویشتن را به کار می گیرند تا تا اینکه المقدور از بروز انقراض در زندگی یا فعالیت های شغلی خود جلوگیری کنند. اما از آنجایی که فداکار از اتفاقات در آینده می تواند قابل پیش بینی باشد پس به جای خود سرزنشگری، می توان مهارت های لازم را برای برخورد با مشکلات آموخت.

شاید دوست داشته باشید:

مشارکت زندانیان درون اجرای دستور کار های جهادی | سیمای زندان تو ماه رمضان نحو اندازی می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام میثم امرودی رئیس راه اندازی فرهنگی هنری شهرداری تهران درون مراسم […]

تهران صاحب اولین مرکز زندگی هوشمند می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی راه اندازی فاوا شهرداری تهران، محمد فرجود امروز درون این رویداد […]

روش تدارک سالاد اندونزی؛ از این طعم جذاب غافل نشوید

به گزارش همشهری آنلاین، درون این مطلب با طرز تدارک سالاد اندونزی یکی از اسمی ترین و خوشمزه ترین سالادهای […]