پاسخی بوسیله یک ادعای بی سابقه | کرونا به خشکی امدن زلزله ها غصه اثر گذاشته است؟

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش همشهری آنلاین بوسیله نقل از شرق، مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله داخل یادداشتی با عنوان «کرونا بر زلزله ها اثر گذاشته است؟» نوشت:

از یازدهم دی ۹۸ تا ۳۰ فروردین ۹۹ تعداد روزهای سپری شده از سال متاخر میلادی ۲۰۲۰ بر ۱۱۰ روز بالغ می شود که حدود بیش از نیمی از آن (۵۶ روز) را با تعطیلات آموزشی به دلیل بروز همه گیری ویروس کرونا مواجه بوده ایم. تعطیلات آموزشی و بور گذاری اجتماعی تو بازه زمانی نسبتا مثل درون بسیاری از کشورهای گیتی ایفا شده است. در روزهای اخیر خبری منتشر شد که درون آن نشان داده شده حیات دانشمندان در بلژیک، انگلستان و آمریکا گفته اند بعد از همه گیری کرونا و محدودشدن فعالیت های انسانی و صنعتی بوسیله دلیل فاصله گذاری اجتماعی در مناطق مختلف دنیا، تعداد زلزله های ثبت شده محدود شده است. گفته شد پژوهشگران رصدخانه سلطنتی در بلژیک اولین مشاهده را در این زمینه اجرا داده اند. از طرف سایت بنگاه خبرپراکنی بریتانیا مطرح شد «کاهش نوسان پوسته و حرکات زمین در تناوب های یک تا ۲۰ هرتز کمتر از دوره قبل از به اجراگذاشتن انفراد های کرونایی است. زلزله شناسان تو نپال مخبر کاهش در فعالیت زمین شدند.

یکی از کارکنان انستیتوی فیزیک زمین داخل پاریس گفته این کاهش در پایتخت فرانسه چشم انسداد است و یکی از پژوهشگران انستیتوی فن شناسی کالیفرنیا در آمریکا نمونه این کاهش در لس آنجلس را «بسیار بسیار» توصیف کرد. در امپریال دانشکده دانشگاه لندن، این کاهش را در لندن به ترافیک اندک در حروف بزرگراه ام-۴ بین لندن و ولز نسبت دادند. این دگرگونی تو سطح ارتعاشات پس بنیان خراج مستقیم اقداماتی از قبیل ماندن درون خانه و قرنطینه است. 

دستگاه های ثبت امواج رعشه ای، ارتعاشات را در غلاف زمین معارفه می کنند و کاهش هایی شبیه در پاریس، بروکسل، لس آنجلس و اوکلند کالیفرنیا گزارش شده است». اما آیا این کاهش ارتعاشات تو سطح زمین که داخل زلزله شناسی بوسیله عنوان cultural noise یا «نویزهای روزمره» شناخته می شوند، با زلزله های زمین ساختی و مشخصا زلزله های ناشی از فعالیت گسل ها مربوط اند؟

پاسخ صریح و کندرو آن است زلزله هایی که با جابه جایی گسل های فعال وفاق دارند، با تغییرات فعالیت های انسانی دچار دگرگونی زیادی نمی شوند؛ به ویژه هنگامی که از زلزله های با بزرگای ۳ به پشته گپ می کنیم و وقتی زلزله های جدی (با بزرگای ۶ یا بیشتر) مد نظر است، عملا تعطیلی فعالیت ها و… یا افزایش فعالیت های شهری و صنعتی، نمی تواند مستقیما انگیزه سانحه زمین لرزه ای زمین ساختی شود.

بنابراین آنچه به زمین ارتعاش های نتیجه از فعالیت های انسانی –زلزله های مصنوعی، نویزهای روزمره، خردلرزه ها- مربوط می شود، با کمینه شدن نوسانات سطح غلاف زمین و عمدتا نواحی نزدیک بوسیله شهرها تو اثر تعطیلات ناشی از همگی گیری کرونا به ویژه در نواحی شهری کمتر شده اند، ولی زلزله های طبیعی که به گسلش و فعالیت ها و جابه جایی های عمیق در پوسته زمین مربوط است، با تعطیل شدن فعالیت های انسانی خیر بیشتر می شوند و نه کمتر.

جالب آن است که چنانچه به بازه ۱۱۰روزه اخیر (از ۱۱ دی ۹۸ به بعد) از نظر آمار لرز خیزی نگاه بیندازیم، می بینیم ۱۹۵ زلزله با بزرگای بیش از ۳.۵ در ایران ثبت شده است که ۹تای آنها بزرگایی بسیار از ۵ داشته اند. حال چنانچه به همین پنجره زمانی ولی برای سال قبل نگاه کنیم (از ۱۱ دی ۱۳۹۷ به مدت ۱۱۰ روز) تعداد زلزله های با بزرگای بیش از ۳.۵ داخل ایران ۱۳۸ تا بوده که ۳تای آنها بزرگای بیش از ۵ داشته اند. این به آن مجرد است که در بازه زمانی محدودشدن فعالیت های انسانی به دلیل کرونا درون ایران، تزلزل خیزی -بوسیله معنای تعداد ماجرا زلزله ها که اکثرا کوچک بوده اند- ۱.۵ برابر بیشتر حزن شده است! این موضوع به مجرد اثر کرونا بر بیشترشدن لرزه خیزی ایران نیست، بلکه نگارنده بر آن است که عملا بود یا عدم همگی گیری کرونا اثری بر این تغییرات درون لرزه خیزی ایران نداشته است.

حال اگر همین بازه زمانی ۱۱۰روزه از ابتدای سال ۲۰۲۰ را با زمان مشابه در ابتدای سال ۲۰۱۹ تو محدوده سه کشور ترکیه، فرانسه و ژاپن مقایسه کنیم، تغییرات لرزه خیزی کمابیش شبیه ایران است: داخل ترکیه در ۱۱۰ روز اخیر ۱۱۰ زلزله با بزرگای متجاوز از ۳.۵ صورت داده است، ولی همین آمار تو ۱۱۰ روز ابتدای سال ۲۰۱۹ به ۷۹ رخداد می رسد. داخل ژاپن داخل ابتدای سال ۲۰۲۰ تعداد ۱۹۸ عارضه زلزله با بزرگای بیش از ۳.۵ ثبت شده که داخل مقایسه با ابتدای سال ۲۰۱۹ تعداد حادثه مثل ثبت شده ۱۱۸ تا است و در فرانسه در ابتدای سال ۲۰۲۰ تعداد ۱۱ واقعه با بزرگای بیش از ۳.۵ صورت داده که برای ابتدای سال ۲۰۱۹ بوسیله هفت رویداد می رسیم.

همین آمار از طبیعت نشان می دهد در ابتدای سال کرونایی ۲۰۲۰ لرزه خیزی طبیعی شاگرد از گسلش و زلزله های طبیعی در گیتی از ۱.۴ تا ۱.۷ موافق بیشتر نیز شده است! ارزیابی زلزله های رخ داده درون کل جهان و تغییرات آن در ۳۰ سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ مدال می دهد چه بسا سال ۲۰۲۰ شروع حوالی ای با نوسان خیزی اعلی درون گیتی با آمار رخدادهای فراوان تر و ثبت زلزله های شدید پرتکرارتر همچنین باشد. این طور سیلان تکثیر آماری در محدوده ایران نیز قابل مشاهده است.

شاید دوست داشته باشید:

مشارکت زندانیان درون اجرای دستور کار های جهادی | سیمای زندان تو ماه رمضان نحو اندازی می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام میثم امرودی رئیس راه اندازی فرهنگی هنری شهرداری تهران درون مراسم […]

تهران صاحب اولین مرکز زندگی هوشمند می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی راه اندازی فاوا شهرداری تهران، محمد فرجود امروز درون این رویداد […]

روش تدارک سالاد اندونزی؛ از این طعم جذاب غافل نشوید

به گزارش همشهری آنلاین، درون این مطلب با طرز تدارک سالاد اندونزی یکی از اسمی ترین و خوشمزه ترین سالادهای […]