نیستان های صفت آمازون به عمه نابودی بی بازگشت نزدیک می شوند

admin دسته‌بندی نشده

به تالیف گاردین پس از عبور از این «نقطه نابودی» (tipping point) درون سال ۲۰۲۱ بیشه های بارانی آمازون دیگر نمی توانند آنقدر باران تولید کنند تا به حیات خود ادامه دهند و بوسیله تدریج به یک نیستان زار خشک تر بدل می شوند و میلیاردها اندام گازهای کربن دار به جو کره زمین افسون شده می کنند که می توانند گرمایش جهانی را تشدید کنند و آب و هوا را درون سراسر آمریکای جنوبی به هم بریزند.

این بانگ را مونیکا د بول، پژوهشگر بزرگ در انستیتوی بین المللی اقتصاد در واشنگتن دی سی در یگ گزارش تحلیل سیاست ها اخبار کرد.

این گزارش باعث تند مزاج شدن بحث در میان اقلیم شناسان شده است. برخی از دانشمندان معتقدند هنوز ۱۵ تا ۲۰ سال تا این نقطه نابودی زمان پاینده الباقی است، اما دانشمندان دیگر معتقدند این اعلام خطر بازتاب دقیقی از سربزرگی سیاست های بولسونارو، رئیس جمهور برزیل است و گرمایش یا داغش جهانی به بقای جنگل های آمازون بستگی دارد.

د پیشاب که گزارشش در این مورد همراه با بیان متد حل های اندرز شده بخاطر بحران فعلی هم بود: «آمازون یک سهام است، بنابراین مشابه هر سهامی افت می کند، کمبود می یواش- پس ازآن ناگهان بی ارزش می شود و دیگر چیزی از آن باقی نمی ماند.»

بولسونارو، رئیس جمهور دست میانه روی برزیل کود توسعه منطقه آمازون را داده است و دولت او طرح هایی برای دادن مجوز به معدن کاوی تو مناطق حفاظت شده بومیان را در دست دارد. کشاورزان آمازون بی قراری از حملات او به سازمان های حفاظت از محیط زیست حمایت می کنند. 

در این گزارش محاکمه ها اشاره شد که انستیتوی پژوهش فضایی برزیل درون ماه اوت امسال گزارش کرد که میزان جنگل زدایی نسبت ماه اوت سال پیش ۲۲۲ درصد تکثیر یافته است. این انستیتو پیش دماغ می نرم که اگر مقیاس افزودن تخریب جنگل ها با همین سرعت بور ماه های ژانویه تا اوت امسال امتداد یابد، «عمه نابودی آمازون به سرعت تا سال ۲۰۲۱ فرا خواهد رسید.. پس از این عمه دیگر بیشه بارانی مقدار کافی باران برای ادامه بقایش تولید نخواهد کرد.»

د بول رئیس برنامه مطالعات آمریکای جنوبی تو دانشگاه جانز هاپکینز حزن هست و ماه گذشته در کنگره آمریکا درباره حفاظت از آمازون شهادت انصاف. 

او گفت: «اگر بولسونارو درباره قصدش برای توسعه منطقه آمازون بدون توجه به پایداری یا حفظ کردن وضعیت نیستان ها قطعی باشد، در طول دوران حکفرمایی اش به این عمه نابودی می رسیم.»

شاید دوست داشته باشید:

مشارکت زندانیان درون اجرای دستور کار های جهادی | سیمای زندان تو ماه رمضان نحو اندازی می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام میثم امرودی رئیس راه اندازی فرهنگی هنری شهرداری تهران درون مراسم […]

تهران صاحب اولین مرکز زندگی هوشمند می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی راه اندازی فاوا شهرداری تهران، محمد فرجود امروز درون این رویداد […]

روش تدارک سالاد اندونزی؛ از این طعم جذاب غافل نشوید

به گزارش همشهری آنلاین، درون این مطلب با طرز تدارک سالاد اندونزی یکی از اسمی ترین و خوشمزه ترین سالادهای […]