تلنگرهای یک دختر ۱۶ ساله به رهبران گیتی

admin دسته‌بندی نشده

نوجوانی که فعالیت های زیست محیطی خود را از سال گذشته آغاز کرده و حالا به رهبری برای تشنج های دانش آموزی تبدیل شده است. او جنبش جهانی دانش آموزی برای آگاه سازی از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین را راه اندازی کرد.

«جمعه ها برای آینده» جنبشی است که از سوئد آغاز شد و به آمریکا رسید؛ کشوری که مهتر جمهوری اش به گرمای گیتی باور ندارد اما بوسیله صورت سرزده تو اجلاس اقلیمی سازمان ملل فراهم و با دهن کجی گرتا تونبرگ مواجه شد.

گرتا تو ۱۱ سالگی ناتندرست و غمگین می شود و مشت از غذا اسقاء کردن و حرف زدن می کشد. او در دو ماه بیش از ۱۰ کیلوگرم کمیت از دست می دهد. «سندروم آسپرگر» کنیه مصیبت ای است که پزشکان تشخیص می دهند گرتا به آن مشغول شده است. این موضوع به معنای آن است که گرتا تنها زمانی سخن می گوید که فکر می کند بسیار ضروری است در برابر این افراد نمی توانند به خوبی دروغ بگویند، همه چیز را سیاه یا سفید می بینند و فعالیت های اجتماعی برایشان شاق است. او تا مقطع نهم تحصیلی درس می خواند و پس از آن غرض می گیرد به مدرسه نرود و هر روز با یک پوستر جلوی مجلس سوئد می نشیند. کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به اندازه توافق شده در سازش پاریس خواسته گرتا بود و برای این کار راهی مگر مدرسه نرفتن و اعتصاب کردن نمی نظر. ادامه اعتصابات او  علت شد توجه رسانه های جهان به دختری فراخوانی شود که با نرفتن به مدرسه، تکاپو دارد توجه همگی به دگرگونی اقلیم را تشدید کند. او باعث شد توجه نوجوانان دیگر تو سراسر دنیا به این موضوع جلب شود و در دسامبر ۲۰۱۸، ۲۰ هزاره علم آموز در بسیار از ۲۷۰ نقطه دنیا مشت به اعتصاب بزنند.

گرتا داخل نشست تغییر اقلیم سازمان ملل در سال ۲۰۱۸ نیز خطبه تاثیرگذاری داشت. او در بخشی از صحبت هایش بیان کرد: «محبوب وجود داشتن برای من اهمیتی ندارد. من به انصاف اقلیمی و موجودات زنده زمین وقار می دهم. تمدن ما فداکاری شده است؛ قربانی فرصت تعداد کمی از افراد برای این که دائما پول های هنگفتی به جیب بزنند. زیست کره ما فداکاری شده تا افراد دارا در کشورهایی مانند سرزمین من بتوانند درون ناز و موهبت عمر کنند.»

راهنما جنبش اقلیمی جوانان دنیا این بار با کشتی بادبانی بوسیله آمریکا رفت تا ردپای کربنی کم تری داشته باشد و در اجلاس اقلیمی راه اندازی ملل خطاب به برخی از رهبران دنیا بیان کرد: «نمی خواهم عقیده کنم شما فوریت مساله تغییرات اقلیمی را عاقل اید و در جوهر حال طرز کار نمی کنید؛ چرا که چنانچه بخواهم چنین چیزی را باور کنم آن حین شما شیطان هستید. من نباید اینجا باشم بلکه باید آن لفظ اقیانوس در مدرسه می بودم. با بود آنکه شما باید بخاطر ما جوانان هوی بوسیله ارمغان می آوردید ولی با حرف های داخل خالی طفولیت و رویاهای مرا دزدیده اید. مردم رنج می برند. انسان دارند از بین می روند. کامل اکوسیستم در حال فروپاشی است. ما درون آستانه یک انقراض گسترده استراحت گرفته ایم اما همه آنچه شما درباره اش حرف می زنید پول و مساله رشد اقتصادی است. می گویید به ما شنوایی می دهید و فوریت مساله را می فهمید. صرف کردن نظر از اینکه چقدر غمگین و عصبانی هستم، نمی خواهم این را باور کنم چرا که اگر شما واقعا وضعیت را بفهمید و ناتوان از رفتار ارزان هستید در این صورت شما باید فرز باشید و این همان چیزی است که نمی خواهم اعتقاد کنم. اجازه نمی دهیم به این آسانی از دست این واقعه خلاص شوید. همین زمان حال و همین جا ما خطمان را ترسیم می کنیم. دنیا بیدار شده و تحول در سیاق است؛ چه دلتان بخواهد و چه نخواهد.»

آنگلا مرکل – صدر اعظم آلمان – نیز هنگام سخنرانی اش تو این اجلاس اسمی از گرتا نیاورد ولی گفت: «ما بیدارباش جوانان را شنیدیم.»

گپ های این رهبر نوجوان تاثیر های بسیاری در رسانه های دنیا داشت و کاربران شبکه های اجتماعی بی آرامی نظرات متفاوتی درباره رفتار و صحبت هایش داشتند. برخی جسارت گرتا را مدح کردند و برخی دیگر صحبت هایش را نمایشی و او را بازیچه دست سیاستمداران غربی دانستند.

دونالد ترامپ هم بعد از همگی این واکنش ها درباره این بکر ۱۶ ساله در توئیترش نوشت: «او بوسیله دیدن دختر متجاوز جوان و فرح است که آینده ای روشن و فوق العاده در انتظارش است. از دیدنش خوشحالم.»

امان الله قرائی مرجح – اجتماع شناس – درباره نظراتی که سخنرانی این دختر را نمایشی می دانند، گفت: «آن دسته از افرادی که سخنرانی این دوشیزه ۱۶ ساله را نمایشی و یک بازی سیاسی می پندارند جزو قسمت قسمت کردن بدبینان جامعه محسوب می شوند. می دانید که ما دو سنخ جامعه داریم. یک گروه بدبین و دیگری دلگشا بین. چون این دوشیزه بالغ است، آینده را از آن او می بینند و زمانی که سخنرانی می کرد، حاضران در اجلاس، دختران و پسران خودشان را تجسم می کردند. از طرفی این بکر صحبت هایش بسیار شفاف، صادقانه و بدون تعارف و در رویت اخذ این بود که امکان پذیر است ناخوشایند کسی باشد.

او ادامه قسط: «سخنان این بکر مصداق گزند المثل «هر سخن کز قلب برآید لاجرم بر بیرونی نشیند» بود. از طرفی این صحبت ها از زبان دختری تقریر شده است که می تواند پاپا آینده باشد. به همین دلیل قطعا تاثیرگذاری بیشتری بوسیله همراه دارد. ولی بدبینان جامعه به هر کاری واکنش بدبینانه نشان می دهند در حالی که گفتگو های این دختر ۱۶ ساله بسیار تاثیرگذار بود و غلام معتقدم این سخنرانی می تواند تو دل منکران پدیده تغییرات جوی و اقلیمی نفوذ بگذارد و دید آنها را بوسیله تغییرات وضعیت اقلیمی و اکوسیستم غم فراخوانی کند.»

این اجتماع شناس معتقداست: «اصولا از اجتماع و آموزش و پروش آزاد، دخترانی قرین گرتا به بود می آیند. این دختر داخل جامعه ای مثل سوئد پرورش یافته و می تواند صحبت هایش را بدون فردی مطرح کند. ما نیز تو ایران دختران آزاداندیش، مخترع و خلاق بسیاری داریم که چنانچه به آنان هم فرصت بدهیم می توانند توانایی های خود را در همه اساس ها بوسیله تجلی برسانند.»

کنفرانس اجلاس اقلیمی سازمان ملل چند روز سپس از این که میلیون ها نفر در بکلی گیتی برای انبازی در اعتراض ها به بی توجهی رهبران دنیا بوسیله تغییرات اقلیمی، با رهبری فعالان کبیر بوسیله خیابان ها آمدند، برگزار شده است. دانشمندان و پژوهشگران نیز بارها درباره شدت گرفتن نشانه ها و پیامدهای گرمایش زمین، بانگ داده اند.

شاید دوست داشته باشید:

مشارکت زندانیان درون اجرای دستور کار های جهادی | سیمای زندان تو ماه رمضان نحو اندازی می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، حجت الاسلام میثم امرودی رئیس راه اندازی فرهنگی هنری شهرداری تهران درون مراسم […]

تهران صاحب اولین مرکز زندگی هوشمند می شود

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی راه اندازی فاوا شهرداری تهران، محمد فرجود امروز درون این رویداد […]

روش تدارک سالاد اندونزی؛ از این طعم جذاب غافل نشوید

به گزارش همشهری آنلاین، درون این مطلب با طرز تدارک سالاد اندونزی یکی از اسمی ترین و خوشمزه ترین سالادهای […]